Implanty zębowe – co trzeba o nich wiedzieć?

Implanty zębowe to najnowocześniejszy i najbardziej trwały sposób na uzupełnienie luk w naturalnym uzębieniu. U większości pacjentów zastosowanie znajdują implanty zębowe produkowane z tytanu, niekiedy jednak stosuje się również implanty cyrkonowe.
Co jeszcze trzeba o nich wiedzieć?

Implant zębowy to niewielka „śrubka” w kształcie stożka, której zadaniem jest zastąpienie naturalnych korzeni utraconego przez pacjenta zęba. Dlaczego warto się na nie zdecydować? Brak już choćby jednego zęba to nie tylko problem estetyczny. Może on skutkować zaburzeniami funkcji gryzienia, żucia i mowy, powodować destabilizację sąsiednich zębów czy negatywnie wpływać na funkcjonowanie stawów skroniowo-żuchwowych.
Kompleksowe, dopasowane do indywidualnych potrzeb pacjenta leczenie implantologicznie oferujemy w warszawskiej Klinice Awodent.
Implanty zębowe z tytanu

Historia implantów zębowych sięga połowy XX wieku. W 1952 r. prof. Per-Ingvar Branemark w ramach prowadzonych przez siebie badań wprowadził tytanowy cylinder do kości udowej królika. Po pewnym czasie okazało się, że element ten całkowicie zrósł się z kością, więc nie musiał być usunięty z organizmu. Zjawisko to określono mianem osteointegracji, a prace nad kształtem i wielkością tytanowych elementów doprowadziły do tego, że znalazły one zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny, w tym w stomatologii.

Tytan charakteryzuje się niebywałą wytrzymałością, doskonale zastępuje naturalne korzenie zęba i zapewnia stabilność umieszczanych na nim koron. Co więcej, jest on obojętny dla ludzkiego organizmu, a przypadki wywoływanych przez niego alergii czy podrażnień są sporadyczne. Oczywiście pełne leczenie implantologiczne wymaga kilku wizyt u dentysty. Na początek specjaliści z Kliniki Awodent przeprowadzają pełną diagnostykę i przedstawiają pacjentowi plan leczenia. Przed wszczepieniem implantu konieczne jest wyleczenie próchnicy i chorób przyzębia, niekiedy trzeba również odbudować kości szczęki zbyt słabe, by implant mógł się z nimi dobrze zrosnąć. Na pełną integrację tytanowego implanta z kością potrzeba od 2 do 6 miesięcy. Po tym czasie stomatolog wykonuje na nim odbudowę protetyczną.


Implanty z cyrkonu

Choć implanty tytanowe są wykorzystywane zdecydowanie najczęściej, to alternatywą dla nich – np. w przypadku osób z alergią na tytan – są implanty z tlenku cyrkonu (zwane również ceramicznymi). Materiał ten przypomina naturalną tkankę zębów, ale jest bardziej odporny na ścieranie. Tlenek cyrkonu również zrasta się z kością (od 3 do 6 miesięcy), nie wchodzi w reakcje z substancjami zawartymi w pożywieniu czy gwałtowne zmiany temperatury. Jeśli jednak nie ma do tego żadnych przeciwwskazań, pierwszym wyborem przy leczeniu implantologicznym są zawsze implanty tytanowe.

close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonię do Ciebie!
[contact-form-7 id="3988"]
* Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych
lub przekazany dalej. Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
Zostaw numer
oddzwonimy!
phone
Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...
[contact-form-7 id="3984"]