Implanty to bez wątpienia najdoskonalsza metoda uzupełniania luk w naturalnym uzębieniu. Są trwałe, perfekcyjne zastępują korzeń zęba, zapewniają bardzo wysoki poziom estetyki. Należy mieć jednak świadomość, że efektów takich nie da się uzyskać w ciągu jednej wizyty w gabinecie. Leczenie implantologiczne to proces, nieraz dość długotrwały.
Leczenie implantologiczne rozpoczyna się od konsultacji ze stomatologiem. Przeprowadza on z pacjentem szczegółowy wywiad, wykonuje badanie jamy ustnej i zleca przeprowadzenie niezbędnych badań obrazowych – najczęściej jest to pantomografia oraz tomografia komputerowa, najlepiej 3D. Wszystko to pozwala ocenić stan zębów, dziąseł i tkanki kostnej w miejscach planowanych wszczepów, wykluczyć ewentualne przeciwwskazania oraz zaplanować cały proces leczenia.
Warto pamiętać, że żaden stomatolog nie wykona leczenia implantologicznego u pacjenta z próchnicą czy paradontozą. Najpierw konieczne jest wyleczenie ewentualnych ubytków i stanów zapalnych dziąseł, niekiedy zalecana może być terapia ortodontyczna. U pacjentów z zanikiem kości (dzieje się tak głównie w miejscach, w których utrata zęba nastąpiła dawno temu) lub słabą jakością tkanki kostnej, najpierw przeprowadza się leczenie, które ma na celu odbudowę kości, tak aby nadawała się do wszczepienia implantu.