Jakie dolegliwości są wskazaniem do założenia aparatu ortodontycznego?

Wady zgryzu to zaburzenia w obrębie narządu żucia, dotyczące nieprawidłowego ustawienia zębów oraz położenia szczęki i żuchwy, czasami z towarzyszącymi objawami ze strony stawów skroniowo-żuchwowych oraz mięśni żucia. Warto pamiętać, że są one nie tylko problemem estetycznym i koniecznie trzeba je leczyć.

Według różnych statystyk, wady zgryzu dotyczą od 40 do 60% osób w naszym kraju. Mogą mieć one charakter wrodzony lub nabyty. Te pierwsze są efektem zaburzeń rozwojowych jeszcze w etapie wewnątrzmacicznym. Z kolei wady zgryzu nabyte pojawiają się już po urodzeniu i mogą być spowodowane np. przebytymi urazami i chorobami, zbyt długim karmieniem piersią i butelką, ssaniem przez dziecko kciuka, a u dorosłych – przedwczesną utratą zębów, szkodliwymi nawykami (np. podgryzaniem długopisu podczas pracy), nieprawidłowo wykonanymi uzupełnieniami protetycznymi, a nawet chorobami psychicznymi, w przebiegu których występuje patologiczny bruksizm.

Istnieje kilka zasadniczych rodzajów wad zgryzu. Do tych występujących najczęściej zalicza
się:

  • tyłozgryz – dolny łuk zębów jest za bardzo cofnięty w stosunku do łuku górnego,
  • zgryz krzyżowy – ząb dolny (lub zęby dolne) nachodzi na zewnętrzną część zębów górnych,
  • zgryz otwarty – zęby górne i dolne nie stykają się.

Jakakolwiek zdiagnozowana wada zgryzu jest wskazaniem do podjęcia leczenia ortodontycznego z wykorzystaniem dopasowanego do potrzeb aparatu.


Leczenie ortodontyczne – dlaczego jest konieczne?

Wielu osobom wydaje się, że wady zgryzu to tylko problem estetyczny. Oczywiście nieprawidłowe ustawienie zębów negatywnie wpływa na estetykę uśmiechu, ale należy mieć świadomość, że jest to przede wszystkim kwestia zdrowia. Wady zgryzu w pierwszej kolejności utrudniają, a nawet uniemożliwiają prawidłową higienę jamy ustnej, co grozi
próchnicą i chorobami przyzębia, a to wymaga leczenia zachowawczego, protetycznego lub periodontologicznego. Nieprawidłowe ułożenie zębów zwiększa ryzyko ich uszkodzeń mechanicznych, ukruszeń, pęknięć i złamań. Może wywoływać bóle mięśni twarzy i stawów skroniowo-żuchwowych. U dzieci wady zgryzu zwiększają ryzyko rozwoju wad wymowy, a także problemów z uzębieniem stałym. Zdarza się, że wada zgryzu utrudnia odgryzanie i żucie kęsów pokarmu, co może obciążać układ pokarmowy. Jak widać, wady zgryzu trzeba więc koniecznie leczyć.

Kompleksową diagnostykę wad zgryzu oraz różnego metody leczenia ortodontycznego oferujemy pacjentom w naszej klinice AWODENT. Zapewniamy opiekę doświadczonych stomatologów oraz indywidualne podejście do każdego pacjenta. Zadzwoń lub napisz do nas i umów się na wizytę!

close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonię do Ciebie!
[contact-form-7 id="3988"]
* Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych
lub przekazany dalej. Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
Zostaw numer
oddzwonimy!
phone
Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...
[contact-form-7 id="3984"]