Jakie czynniki mają wpływ na kolor zębów?

Idealnie białe, lśniące zęby są bez wątpienia wyznacznikiem zdrowia i urody, a także dodają pewności siebie oraz pomagają nawiązywać relacje. Warto jednak wiedzieć, że niewielka grupa osób może pochwalić się naturalnymi śnieżnobiałymi zębami – ich kolor uzależniony jest od różnych czynników, w tym takich, na które nie mamy żadnego wpływu.

Na początek warto uświadomić sobie, że kolor zębów jest w dużej mierze kwestią genetyczną i nieprawdą jest, że śnieżna biel jest naturalnym ich odcieniem. Otóż – wbrew stereotypom powielanych w filmach, teledyskach czy na „poprawianych” zdjęciach gwiazd – w zależności od indywidualnych predyspozycji genetycznych kolor zębów człowieka może oscylować wokół odcieni kremowych, beżowych, lekko szarych, a nawet żółtawych. Nie jest to oznaką ani ich choroby, ani tego, że człowiek nie dba o higienę.
Idealnie białe, lśniące zęby są bez wątpienia wyznacznikiem zdrowia i urody, a także dodają pewności siebie oraz pomagają nawiązywać relacje. Warto jednak wiedzieć, że niewielka grupa osób może pochwalić się naturalnymi śnieżnobiałymi zębami – ich kolor uzależniony jest od różnych czynników, w tym takich, na które nie mamy żadnego wpływu. Na początek warto uświadomić sobie, że kolor zębów jest w dużej mierze kwestią genetyczną i nieprawdą jest, że śnieżna biel jest naturalnym ich odcieniem. Otóż – wbrew stereotypom powielanych w filmach, teledyskach czy na „poprawianych” zdjęciach gwiazd – w zależności od indywidualnych predyspozycji genetycznych kolor zębów człowieka może oscylować wokół odcieni kremowych, beżowych, lekko szarych, a nawet żółtawych. Nie jest to oznaką ani ich choroby, ani tego, że człowiek nie dba o higienę.

Co może mieć wpływ na kolor zębów?

Poza predyspozycjami genetycznymi oraz wiekiem wyróżnia się wiele innych czynników, które mogą zmieniać kolor zębów. Ogólnie dzieli się je na zewnątrzpochodne (w dużej mierze człowiek ma na nie wpływ) i wewnątrzpochodne.
Do czynników zewnątrzpochodnych zalicza się:

  • spożywanie dużych ilości mocno barwiących pokarmów (buraczki, wiśnie, ciemne winogrona),
  • picie czerwonego wina,
  • picie dużych ilości kawy, herbaty i niektórych soków (powodują odkładanie się na zębach osadów),
  • palenie papierosów (składniki dymu tytoniowego sprawiają, że zęby żółkną),
  • niedostateczna higiena jamy ustnej,
  • przyjmowanie niektórych leków (np. chlorheksydyny lub antybiotyków z grupy tertracyklin).

Z kolei czynniki wewnątrzpochodne wpływające na kolor uzębienia to przede wszystkim różnego rodzaju choroby, których objawem albo powikłaniem mogą być przebarwienia zębów. Zalicza się do nich m.in. wrodzona porfiria (przebarwienia nawet w kolorze ciemnobrązowym), hiperbilirubinemia (zielonkawe przebarwienia zębów), alkaptonuria (niebieskie lub niebiesko-czarne przebarwienia zębów) oraz torbielowate zwłóknienie trzustki (przebarwienia w kolorze szarobrązowym). Zmiana koloru zębów w postaci obecności kredowobiałych, a później brunatnych plam może być również efektem fluorozy.

Oczywiście warto pamiętać, że zęby przebarwione na skutek różnych czynników, jak również z naturalnym niezbyt estetycznym kolorem można skutecznie wybielić! Pozwalają na to profesjonalne zabiegi wybielania przeprowadzane przez lekarzy stomatologów, również w naszej klinice Awodent. Osoby, które chcą poznać szczegóły naszej oferty dotyczącej wybielania zębów zapraszamy do kontaktu http://www.awodent.pl/pl/kontakt/.

close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonię do Ciebie!
[contact-form-7 id="3988"]
* Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych
lub przekazany dalej. Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
Zostaw numer
oddzwonimy!
phone
Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...
[contact-form-7 id="3984"]