Tomografia komputerowa w stomatologii

We współczesnej diagnostyce stomatologicznej wykorzystuje się kilka rodzajów badań obrazowych – jednym z najnowocześniejszych i najbardziej precyzyjnych jest tomografia komputerowa. Znajduje ona zastosowanie m.in. w diagnostyce próchnicy i wad zgryzu, a także planowaniu leczenia ortodontycznego czy implantologicznego. W klinice AWODENT dysponujemy nowoczesnym tomografem NewTom 5G XL, który zapewnia maksymalną jakość obrazowania przy minimalnej dawce promieniowania.

Tomografia komputerowa (CT, TK) to badanie wykorzystujące właściwości promieniowania RTG. Tomograf emituje promieniowanie, a specjalne detektory poruszające się wokół obrazowanej części ciała wykonują szereg zdjęć rentgenowskich. Dane są zapisywane na komputerze, który analizuje je i przekształca na precyzyjne przekroje badanego narządu lub tkanki ciała. Im więcej projekcji, tym bardziej szczegółowy jest obraz – nowoczesne tomografy w trakcie badania wykonują ich nawet 2 mln!

Czym cechuje się tomografia stomatologiczna?

W odróżnieniu od innych dziedzin medycyny, tomografia komputerowa wykorzystywana w diagnostyce stomatologicznej cechuje się wykorzystaniem stożkowej, a nie szczelinowej wiązki promieniowania RTG. Dodatkowo, standardem we współczesnej stomatologii są również badania tomografii 3D. Dzięki nim można uzyskać wyjątkowo dokładny obraz wszystkich tkanek i struktur w obrębie jamy ustnej oraz twarzoczaszki. Dla lekarza oznacza to proszczenie diagnostyki, dla pacjenta – możliwość szybkiego rozpoznania problemu, wdrożenia leczenia oraz pozbycia się dolegliwości.


Tomografia komputerowa w stomatologii – zastosowanie

Tomografia komputerowa znajduje zastosowanie właściwie we wszystkich dziedzinach współczesnej stomatologii. Badanie wykonuje się:

  • w diagnostyce zaawansowanych infekcji miazgi i planowaniu leczenia endodontycznego,
  • w diagnostyce błędów w leczeniu endodontycznym oraz planowaniu re-endo,
  • w diagnostyce wad zgryzu i planowaniu leczenia ortodontycznego,
  • w planowaniu leczenia protetycznego oraz implantologicznego,
  • przed zabiegami z zakresu chirurgii stomatologicznej, np. ekstrakcją ósemek.
New Tom 5G XL – innowacyjny tomograf w klinice AWODENT

W klinice AWODENT dysponujemy nowoczesnym tomografem NewTom 5G XL, który zapewnia maksymalną jakość obrazowania przy minimalnej dawce promieniowania. Co ważne, jest to obecnie jedyny tomograf, który umożliwia wykonanie badania w pozycji leżącej, co zmniejsza ryzyko powstania zniekształceń obrazu na skutek poruszenia się pacjenta. Wysoka rozdzielczość oraz niskie dawki promieniowania zapewniają doskonałą jakość uzyskiwanych obrazów połączoną z bezpieczeństwem i komfortem pacjenta.

Wszystkich pacjentów wymagających nowoczesnej diagnostyki stomatologicznej z
zastosowaniem tomografii komputerowej CBCT zapraszamy do kliniki AWODENT http://www.awodent.pl/pl/kontakt/.

close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonię do Ciebie!
[contact-form-7 id="3988"]
* Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych
lub przekazany dalej. Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
Zostaw numer
oddzwonimy!
phone
Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...
[contact-form-7 id="3984"]