Leczenie ortodontyczne to doskonały sposób na odbudowanie prawidłowej linii zgryzu i osiągnięcie pięknego, prostego i zadbanego uśmiechu. Zarówno aparaty stałe, aparaty ruchome, jak i coraz częściej spotykane nakładki prostujące są będą sprawdzały się jako system do prostowania zębów, dobierane zależnie od stopnia skrzywienia zębów czy stanu całego zgryzu pacjenta. Aby jednak aparat mógł działać jak najlepiej, a zęby w trakcie noszenia aparatu i po jego zdjęciu były zdrowe i silne, konieczne jest bardzo rygorystyczne dbanie o higienę jamy ustnej. Nie wystarczy zwyczajna szczoteczka, pasta i kubek wody – mycie zębów z aparatem to małe przedsięwzięcie, które warto opanować już od pierwszych dni prostowania zębów. Jak zadbać o higienę jamy ustnej nosząc aparat ortodontyczny?

Podstawowe akcesoria do higieny jamy ustnej z aparatem

Ze względu na różne rodzaje stosowanych obecnie aparatów ortodontycznych, higiena jamy ustnej może być mniej lub bardziej skomplikowana i wymagająca. Najłatwiejsze zadanie mają oczywiście osoby korzystające z aparatów ruchomych, które podczas mycia zębów mogą usunąć aparat z ich powierzchni, dokładnie wyczyścić zarówno zęby i przestrzenie międzyzębowe jak i sam aparat, a następnie założyć nakładkę ponownie i kontynuować prostowanie zębów. Stosując aparaty zdejmowane, higienę jamy ustnej dbamy niemal tak, jak bez aparatu. Jedyne, o czym warto pamiętać, to stosowanie płukanek bazujących na wyciągach z szałwii i rumianku, łagodzących podrażnienia dziąseł typowe dla pierwszych dni korzystania z aparatu ruchomego. Trudności w higienie jamy ustnej zaczynają się jednak w momencie założenia aparatu stałego. Tu arsenał potrzebnych akcesoriów będzie już znacznie większy.

Przymocowane do zębów zamki aparatu stałego znacząco utrudniają dotarcie zarówno do powierzchni zęba, jak i przestrzeni międzyzębowych, a same zamki i druciki dodatkowo zatrzymują resztki pokarmu, które należy prawidłowo usunąć. Do codziennej higieny jamy ustnej przyda się więc nie tylko odpowiednia szczoteczka ze specjalnie zmodyfikowanym włosiem, dłuższym na brzegach i krótszym na wewnętrznej powierzchni szczoteczki, ale też druga, szpiczasta szczoteczka pozwalająca dotrzeć pod zamki, nici przeznaczone do stosowania z aparatem ortodontycznym, irygatory, oraz płukanki. Pierwsze próby szczotkowania zębów z aparatem stałym mogą potrwać nawet kilka minut, ale dokładność ma tu naprawdę duże znaczenie.

Higiena jam ustnej z aparatem krok po kroku

Nosząc aparat ortodontyczny należy przygotować się na częste i bardziej intensywne dbanie o zęby, wymagane nie tylko ze względu na potrzebę zachowania ich w perfekcyjnym zdrowiu, ale i ze względu na resztki, które zatrzymują się w okolicach zamków i drutów powodujące szybsze nadbudowywanie się płytki nazębnej. Zalecane mycie zębów dwa razy dziennie jest tu minimum – dla pełnego spokoju o higienę jamy ustnej warto pamiętać o nim po każdym posiłku.

Pierwszym krokiem w pielęgnacji zębów z aparatem ortodontycznym jest szczotkowanie. Zaprojektowane do tego celu szczoteczki, których zewnętrzne włoski są znacznie dłuższe, niż włoski wewnętrzne pozwalają skutecznie dotrzeć zarówno do powierzchni zęba, jak i poruszać się po powierzchni zamków bez uszkadzania jakichkolwiek elementów aparatu. Przy szczotkowaniu należy pamiętać nie tylko o widocznej, przedniej ściance zębów, ale też częściach żujących oraz tylnej powierzchni każdego zęba. Właściwe szczotkowanie nie powinno zajmować mniej niż 2 minuty. Po jego zakończeniu można sięgnąć po małą, szpiczastą szczoteczkę do zamków ułatwiającą wymiatanie resztek z przestrzeni bezpośrednio pod drutem przebiegającym wzdłuż zębów.

Po wyszczotkowaniu zębów i wypłukaniu resztek pasty, warto sięgnąć po dedykowaną dla aparatów nić dentystyczną, która ułatwi dotarcie w przestrzenie pomiędzy zębami i oczyści je z zalegającej płytki nazębnej i kamienia. Należy pamiętać, że w miarę przesuwania się zębów pod aparatem, szerokość przestrzeni między zębami będzie się zmieniała i czyszczenie ich nicią nie zawsze będzie najłatwiejsze. Dobrą alternatywą są w takim wypadku irygatory, które wypuszczają wodę pod ciśnieniem umożliwiającym dokładniejsze czyszczenie zębów. Na koniec warto zadbać jeszcze o płukanki powodujące zmniejszenie ilości zalegających resztek pokarmowych oraz ograniczające ilość bakterii chorobotwórczych obecnych na zębach. Płukanka może być wybrana dowolnie, zależnie od preferencji pacjenta, podobnie jak pasta – w gabinetach stomatologicznych pojawiają się co prawda pasty specjalistyczne, jednak wielu ortodontów dopuszcza bez problemu stosowanie normalnej pasty z drogerii.

Leczenie ortodontyczne jest procesem długotrwałym i wymaga od ogromu cierpliwości, szczególnie w kwestii higieny jamy ustnej. Ta opłaca się jednak, zapobiegając uszkadzaniu powierzchni zębów przez próchnicę podczas leczenia i chroniąc je przed chorobami także po zdjęciu aparatu. Sumienne przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej, dostosowanych do szczególnych warunków, jakie stwarza obecność aparatu pomaga uzyskać najlepsze wyniki leczenia i piękny uśmiech, którym zechcesz pochwalić się każdemu.


Justyna Chmielarz

close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonię do Ciebie!


* Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych
lub przekazany dalej. Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
Zostaw numer
oddzwonimy!
phone
Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Klinika stomatologiczna Awodent, ul.Gołębiowskiego 2, 01-504 Warszawa w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi "umów wizytę".