Aparaty ortodontyczne – co warto o nich wiedzieć?

Jeszcze niedawno osoby noszące aparaty ortodontyczne, a zwłaszcza dzieci, spotykały się z żartami czy kpinami ze strony otoczenia. Obecnie leczenie ortodontyczne to wyraz troski o swoje zdrowie oraz piękny uśmiech, zwłaszcza że współczesna ortodoncja oferuje coraz to bardziej estetyczne aparaty, których noszenie nie sprawia już dużych kłopotów.

Wbrew stereotypowym opiniom, leczeniu ortodontycznemu można poddać się w każdym wieku. Oczywiście pewne wady zgryzu najszybciej wyleczy się u dzieci z uzębieniem mlecznym, w przypadku innych na rozpoczęcie terapii trzeba poczekać do pojawienia się zębów stałych. Tak naprawdę jednak nigdy nie jest na to za późno – równy, prosty zgryz to nie tylko kwestia estetyki, ale także zdrowia: możliwości normalnego spożywania posiłków, zachowania higieny jamy ustnej czy prawidłowego funkcjonowania stawu skroniowo-żuchwowego.
Aparat ortodontyczny – metalowy czy kryształowy?

W klinice Awodent oferujemy różne metody leczenia ortodontycznego, dopasowane do rodzaju wady, wieku pacjenta, ale również jego możliwości finansowych. Jednym z najpopularniejszych rodzajów aparatów ortodontycznych są aparaty metalowe. Z jednej strony, jak sama nazwa wskazuje, są one wykonane ze specjalnych metali, więc są mocno widoczne na zębach, przez co ich użytkownik może nie czuć się do końca komfortowo. Z drugiej strony, metalowe aparaty ortodontyczne charakteryzują się umiarkowaną ceną oraz efektywnością działania w niczym nie ustępującą bardziej zaawansowanym technologiczne, ale jednocześnie droższym modelom. Metalowy aparat ortodontyczny składa się z nakładanych na zębów trzonowych pierścieni, mocowanych do poszczególnych zębów zamków, przechodzącego przez zamki łuku (drutu wytwarzającego siłę nacisku wyrównującą zęby, przesuwającą je oraz obracającą wokół własnej osi) i utrzymujących go w zamkach ligatur, czyli elastycznych gumek.

Alternatywą dla aparatów metalowych są dostępne w klinice Awodent aparaty kryształowe, cechujące się o wiele większą estetyką, ale jednocześnie wyższą ceną. Zamki i ligatury aparatu kryształowego wykonane są z krystalicznie czystego szafiru o doskonałej przezroczystości, dzięki czemu stapiają się z kolorem szkliwa i są zdecydowanie mniej widoczne. Zamki aparatów kryształowych posiadają natomiast w pełni gładkie kontury, co podnosi komfort ich użytkowania. Aparaty kryształowe polecane są przede wszystkim osobom, które chcą leczyć się ortodontycznie, ale np. ze względów zawodowych są zmuszone zminimalizować widoczność noszonego aparatu.


Po leczeniu – retencja

Nie można zapominać, że po zakończeniu zasadniczej części leczenia ortodontycznego konieczne jest tzw. leczenie retencyjne, czyli utrwalające uzyskane efekty. Tkanki miękkie dookoła zębów ulegają bowiem przebudowie nawet po zdjęciu aparatu, a rezultaty terapii mogą zostać zniwelowane np. przez siłę wywieraną przez mięśnie policzków czy warg podczas jedzenia lub mówienia. Z tego względu u wielu pacjentów konieczne bywa stosowanie aparatu retencyjnego (szyny retencyjnej). Może on być mocowany do przednich lub tylnych powierzchni zębów, umieszczany na zębach na stałe lub noszony tylko w nocy.

Decyzję o rodzaju i długości zarówno leczenia ortodontycznego, jak i późniejszej terapii retencyjnej zawsze podejmuje ortodonta z kliniki Awodent po konsultacjach z pacjentem. Zapraszamy do kontaktu – wspólnie ustalimy najlepszy dla każdego sposób leczenia!

close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonię do Ciebie!


* Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych
lub przekazany dalej. Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
Zostaw numer
oddzwonimy!
phone
Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Klinika stomatologiczna Awodent, ul.Gołębiowskiego 2, 01-504 Warszawa w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi "umów wizytę".

[recaptcha]