Czym są inlaye, onlaye i endokorony?

Współczesna stomatologia rozwija się niezwykle dynamicznie, oferując Pacjentom coraz to nowocześniejsze metody leczenia zębów. Do coraz popularniejszych alternatyw dla tradycyjnych wypełnień zaliczają się wkłady koronowe inlay i onlay, a także endokorony, dostępne w klinice Awodent.

Wkłady koronowe inlay i onlay to nowoczesna alternatywna dla tradycyjnych wypełnień. Wkład inlay służy do odbudowy wewnętrznych powierzchni zęba, zaś onlay – zewnętrznych. Z tego względu znajdują one zastosowanie przede wszystkim w przypadku zębów przedtrzonowych i trzonowych. Do odbudowy kłów czy siekaczy częściej wykorzystuje się np. korony albo licówki.


Wkłady inlay i onlay – zalety

Wkłady inlay i onlay umożliwiają bardzo dokładne zrekonstruowanie anatomicznego kształtu zęba. Są estetyczne, trwałe oraz odporne na ścieranie. Podczas gdy tradycyjne wypełnienia kompozytowe są nakładane i utwardzane warstwami, to wkłady inlay i onlay przygotowuje się w pracowni protetycznej, na podstawie wcześniej pobranych wycisków. Najczęściej wykonane są z porcelany oraz materiałów na bazie żywic.

Leczenie ubytków z wykorzystaniem wkładów koronowych wymaga zazwyczaj dwóch wizyt w gabinecie stomatologicznym. W trakcie pierwszej z nich lekarz opracowuje ubytek, pobiera wycisk i zabezpiecza ząb tymczasowym opatrunkiem. Wycisk trafia następnie do laboratorium, gdzie technik dentystycznych wykonuje wkład idealne dopasowany do anatomicznej budowy zęba. Warto przy tym podkreślić, że w laboratorium wkłady są poddawane specjalnym zabiegom utwardzania i polimeryzacji, dzięki czemu są bardzo trwałe, a także chronią resztę naturalnego zęba przed nawrotem próchnicy. Na drugiej wizycie w klinice Awodent stomatolog osadza wkład w ubytku przy pomocy specjalnego cementu.


Endokorona – odbudowa zębów leczonych kanałowo

Jeszcze inną metodą odbudowy zębów są tzw. endokorony, czyli korony mocowane na zębach przedtrzonowych lub trzonowych leczonych wcześniej endodontycznie (kanałowo). Wykorzystywane są przede wszystkim do odbudowy zębów o dużej utracie tkanek własnych. Podobnie jak w przypadku wkładów inlay oraz onlay, są one wykonywane w laboratorium i idealnie dopasowane do anatomicznego kształtu zęba. Zastosowanie tego typu uzupełnień zdecydowanie ogranicza zniszczenie tkanek własnych zębów (nie wymaga szlifowania zębów).

Te nowoczesne metody odbudowy zębów dostępne są w klinice Awodent. Zapraszamy do kontaktu – nasi lekarze stomatolodzy pomogą Państwu odzyskać zdrowy i piękny uśmiech!

close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonię do Ciebie!


* Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych
lub przekazany dalej. Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
Zostaw numer
oddzwonimy!
phone
Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Klinika stomatologiczna Awodent, ul.Gołębiowskiego 2, 01-504 Warszawa w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi "umów wizytę".

[recaptcha]