Jak prawidłowo dbać o zęby dziecka?

Wśród wielu rodziców wciąż pokutuje niestety stereotyp, wedle którego o zęby mleczne u dziecka nie trzeba zbytnio dbać, bo „i tak wypadną”. Takie myślenie to olbrzymi błąd! O higienę jamy ustnej dziecka należy dbać od pierwszych dni jego życia, a po pojawieniu się pierwszego ząbka warto wybrać się do dentysty.

Na początek kilka porad dotyczących pielęgnacji jamy ustnej dziecka. Wbrew stereotypowym opiniom, należy to robić od pierwszych dni jego życia. Na początek wystarczy regularne przecieranie dziąseł malucha wacikiem nasączonym wodą lub naparem z rumianku – najlepiej po każdym karmieniu. Po pierwsze przyzwyczai to dziecko do manipulacji w jego buzi przy późniejszym szczotkowaniu, a po drugie – pomoże usunąć osady z mleka, pozostające na błonach śluzowych jamy ustnej.
Po pojawieniu się pierwszego ząbka należy rozpocząć delikatne szczotkowanie. Na początku robią to oczywiście rodzice, przy pomocy specjalnych dziecięcych szczoteczek, np. silikonowych, nakładanych na palec. Z biegiem czasu i wzrostem umiejętności manualnych dziecka należy uczyć je samodzielnej higieny, ale ogólnie mycie ząbków powinno odbywać się pod kontrolą rodziców do około 8. roku życia.


Ważne wizyty w gabinecie

Zaleca się, by udać się z dzieckiem do stomatologa w momencie, gdy pojawią się u niego pierwsze ząbki albo gdy nie pojawią się one mniej więcej do ukończenia przez dziecko 1. roku życia. Lekarz sprawdzi, dlaczego proces ząbkowania się nie rozpoczął lub czy przebiega on w sposób prawidłowy. Maluch będzie też stopniowo przyzwyczajał się do przebywania w gabinecie stomatologicznym – dentysta jest bowiem lekarzem, który będzie mu towarzyszyć przez całe życie!

Nie można zapominać o jeszcze jednej ważnej sprawie. Bardzo ważne jest sprawdzenie, czy szczęka i żuchwa dziecka rozwijają się w sposób prawidłowy, a także czy u malucha nie pojawiają się pierwsze symptomy wad zgryzu. Odpowiedni rozwój kości szczęki i żuchwy, jak również prawidłowy zgryz przesądzają m.in. o estetycznym wyglądzie twarzy, drożności dróg oddechowych, odpowiedniej ilości miejsca na wszystkie zęby, właściwym rozwoju procesu mowy, szybkiej nauce gryzienia i żucia itp. Należy też pamiętać, że zupełnie normalne u dzieci nawyki ssania – czy to matczynej piersi, czy butelki lub smoczka – mogą zaburzać rozwój zgryzu. Dlatego maluchy muszą znajdować się pod stałą opieką stomatologa.

Wszystkie osoby zainteresowane kontrolą rozwoju zgryzu u swoich dzieci, zapraszamy do kliniki Awodent. Nasi lekarze przeprowadzą kompleksową konsultację i w razie potrzeby wdrożą konieczne metody terapeutyczne.
Zachęcamy do kontaktu: http://www.awodent.pl/pl/home/

close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonię do Ciebie!


* Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych
lub przekazany dalej. Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
Zostaw numer
oddzwonimy!
phone
Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Klinika stomatologiczna Awodent, ul.Gołębiowskiego 2, 01-504 Warszawa w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi "umów wizytę".