Co warto wiedzieć o koronach protetycznych?

Korony protetyczne to jeden z najczęściej stosowanych sposobów odbudowy zębów, których nie da się wyleczyć przy pomocy wypełnień. Jakie są znane współcześnie rodzaje koron protetycznych, jak przebiega leczenie – podpowiadają stomatolodzy z Kliniki Awodent w Warszawie.

Wskazań do zastosowania koron protetycznych w trakcie leczenia stomatologicznego jest bardzo wiele. Wykorzystuje się je do odbudowy zębów złamanych, zębów zbyt zniszczonych przez próchnicę, by można było je leczyć przy pomocy wypełnień, a także trwale przebarwionych, kiedy nie ma możliwości rozjaśnienia ich poprzez wybielanie czy licówkę. Korony protetyczne są również końcowym etapem leczenia implantologicznego – implant zastępuje wówczas korzeń naturalnego zęba, a korona protetyczna – koronę naturalną. Co ważne, korony są stałym uzupełnieniem protetycznym – stomatolog umieszcza je w jamie ustnej na stałe.


Rodzaje koron protetycznych

Korony protetyczne dzieli się pod kątem stopnia ich ingerencji w odbudowę zęba (częściowe, osłaniające całkowite), ich położeniem względem dziąsła (naddziąsłowe, poddziąsłowe, dodziąsłowe), a także materiału, z którego zostały wykonane. Do tych najpopularniejszych zaliczają się:

  • korony całoceramiczne – bardzo estetyczne (są częściowo przezierne, dzięki czemu wyglądem przypominają szkliwo) i trwałe, nie wywołują uczuleń,
  • korony porcelanowe na podbudowie z metalu – estetyczne i wytrzymałe, choć niektóre stopy metalu (np. nikiel) mogą powodować uczulenia,
  • korony porcelanowe na podbudowie z tlenku cyrkonu – zapewniają naturalny efekt, nie uczulają, choć są minimalnie grubsze w porównaniu do podbudowy metalowej.

Jak przebiega leczenie?

Leczenie z wykorzystaniem koron protetycznych w klinice Awodent w Warszawie zawsze podzielone jest na kilka etapów. Pierwszym jest dokładna diagnostyka, zazwyczaj w postaci zdjęcia RTG, które pozwala ocenić stan zarówno naturalnej korony, jak i korzeni zęba oraz kości w danej okolicy. Jeśli jest taka konieczność, nasi stomatolodzy przeprowadzają leczenie kanałowe, a następnie szlifują naturalną koronę w taki sposób, by można do niej przymocować tę protetyczną. Po oszlifowaniu wykonuje się odcisk, na podstawie którego w pracowni protetycznej wykonywana jest korona idealnie dopasowana do anatomicznej budowy jamy ustnej pacjenta oraz odcienia jego naturalnych zębów. Trwa to kilka dni, a na oszlifowany ząb nakładana jest tymczasowa korona z akrylu. Na kolejnej wizycie stomatolodzy z Kliniki Awodent na stałe mocują koronę protetyczną w jamie ustnej przy pomocy specjalnego cementu.

Zapraszamy na konsultacje do Kliniki Awodent w Warszawie! Nasi stomatolodzy z pewnością wybiorą najlepszy dla danego pacjenta sposób leczenia – dla zdrowia i urody uśmiechu!

close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonię do Ciebie!


* Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych
lub przekazany dalej. Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
Zostaw numer
oddzwonimy!
phone
Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Klinika stomatologiczna Awodent, ul.Gołębiowskiego 2, 01-504 Warszawa w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi "umów wizytę".

[recaptcha]