„Brak już chociażby jednego zęba to nie tylko problem estetyczny”

O korzyściach, jakie niesie dla pacjenta leczenie implantologiczne, rozmawiamy z lek. dent. Wojciechem Radwańskim, specjalistą protetyki stomatologicznej i implantoprotetykiem z warszawskiej kliniki Awodent.

Wiele osób twierdzi, że pojedynczych braków zębowych nie trzeba uzupełniać, bo pozostałe zęby doskonale je zastępują. Tego typu myślenie jest chyba błędne?

Lek. dent. Wojciech Radwański (Awodent): – Oczywiście. Brak już chociażby jednego zęba to nie tylko problem estetyczny. Powoduje to np. wysuwanie się zębów
przeciwstawnych, zmianę położenia zębów sąsiednich, gdyż brakuje im stabilizacji, którą był utracony ząb. Zaniedbanie tej sytuacji może prowadzić do wad zgryzu, a te objawiają się m.in. bólami szczęki czy stawu skroniowo-żuchwowego. Nie można oczywiście zapominać o problemach z normalnym spożywaniem posiłków. Brak zęba powoduje kłopoty z nagryzaniem i żuciem, a to może odbić się np. na funkcjonowaniu układu pokarmowego. Jak więc widać, możliwych powikłań jest wiele.


Jakie metody uzupełniania braków zębowych oferuje pacjentom współczesna stomatologia?

– Na pierwszy plan wysuwają się tu implanty stomatologiczne, choć – co ciekawe – ich historia sięga już ponad pół wieku. Implanty są to niewielkie tytanowe śrubki, które
umieszcza się w dziąśle pacjenta, z czasem zrastające się z kością i doskonale zastępujące naturalny korzeń zęba. Następnie na implancie wykonuje się odbudowę protetyczną. Co ważne, przy pomocy implantów można doskonale uzupełnić zarówno pojedynczą lukę zębową, jak i stanowić mogą podstawę do późniejszego leczenia przy pomocy mostów protetycznych lub protez stałych czy ruchomych.


Naprawdę mała tytanowa śrubka jest w stanie zastępować naturalny ząb przez długie lata?

– Nie ma co do tego żadnych wątpliwości, gdyż zostało to potwierdzone licznymi badaniami naukowymi. Tytan wykazuje zdolności tzw. osteointegracji, czyli stałego zrośnięcia się z kością. Dodatkowo, tytan jest substancją odporną na korozję, nie wchodzi w reakcje chemiczne ze składnikami żywności i co bardzo ważne – w odróżnieniu od innych metali nie uczula i nie wywołuje reakcji alergicznych. Oczywiście zawsze istnieje ryzyko, że implant się nie przyjmie, np. ze względu na warunki kostne, choroby pacjenta.W późniejszym czasie ze względu na niedostateczną higienę jamy ustnej i związany z tym rozwój bakterii może doprowadzić do utraty uzupełnienia. Odpowiednie zachowania pacjenta znacznie zmniejszą jednak to ryzyko.


Jak zatem przebiega leczenie implantologiczne?

– Wymaga to oczywiście kilku wizyt w naszej klinice Awodent. Najpierw przeprowadzamy kompleksową diagnostykę i przedstawiamy pacjentowi plan leczenia. Czasami przed leczeniem implantologicznym konieczna bywa augumentacja kości, czyli ich odbudowa. Do przyjęcia się implantu potrzebna jest bowiem odpowiednia jakość tkanki kostnej szczęki i żuchwy. Sam zabieg implantacji polega na nawierceniu w kości niewielkich otworów i „wkręceniu” w nie implantu. Po okresie gojenia, co trwa od trzech do sześciu miesięcy, na implancie wykonuje się odbudowę protetyczną. Oczywiście w tym czasie pacjent zaopatrzony zostaje w odbudowę tymczasową.


O czym powinni pamiętać pacjenci w trakcie leczenia implantologicznego?

– Najważniejsze jest przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej, tak aby nie doszło do infekcji, a konsekwencji – implant nie został utracony. W wielu przypadkach przez pewien czas przestrzegać należy również tzw. diety papkowatej, czyli unikać gryzienia twardych pokarmów, dzięki czemu implant może na trwałe zintegrować się z tkanką kostną. Znacznie zwiększa to szanse na skuteczność leczenia.

Dziękuję za rozmowę!

close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonię do Ciebie!


* Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych
lub przekazany dalej. Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
Zostaw numer
oddzwonimy!
phone
Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Klinika stomatologiczna Awodent, ul.Gołębiowskiego 2, 01-504 Warszawa w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi "umów wizytę".

[recaptcha]